Straat van de maand: Nancylaan
Elke maand is een straat gekoppeld aan zijn Franse naamgever.
Deze maand: de Nancylaan. Eerdere afleveringen vind je op:
https://achtse-barrier.nl/webpagina/935/lanen-en-hofjes-in-achtse-barrier.
 |
Nancylaan |
Nancy is ontstaan in de 11e eeuw, en heeft een bewogen geschiedenis. Nancy is nu de hoofdstad van het departement Meurthe-et-Moselle in de regio Grand Est (Lotharingen) aan de grens met Duitsland. Nancy ligt aan de rivier de Meurthe.
In 880 ontstond het Hertogdom Lotharingen en tot 1542 behoorde dit gebied tot het (Duitse) Heilige Roomse Rijk.
In 1477 probeerde Karel de Stoute, de hertog van Bourgondië, Nancy en Lotharingen te veroveren. Dit lukte niet en bij het verdrag van Neurenberg van 1542 werd Lotharingen een zelfstandige regio.
Door de eeuwen heen werd er steeds oorlog gevoerd tussen Franse en Duitse heersers om het bezit van de regio’s Lotharingen en Elzas.
In 1733 werd, na een ingewikkelde gebiedsruil tussen het Franse en Duitse rijk, de afgezette Poolse koning, Stanislaus Leszczyński, hertog van Lotharingen. Na een lang en zeer welvarend bewind overleed Stanislaus in 1766 als de laatste hertog van Lotharingen.
Het Place Stanislas (106 bij 124 meter) werd in opdracht van hem aangelegd en in classicistische stijl uitgevoerd. In 1755 werd het plein feestelijk in gebruik genomen.
Volgens een afspraak met zijn schoonzoon, Lodewijk XV van Frankrijk, ging na zijn overlijden Lotharingen naar Frankrijk. Het werd een Franse provincie (met een speciaal statuut) tot aan de Franse Revolutie in1789.
In 1871, na de Frans-Duitse Oorlog bleef Nancy Frans, in tegenstelling tot de Elzas met steden als Straatsburg en Metz, die aan het keizerrijk Duitsland moesten worden overgedragen. Veel Fransen verhuisden naar Nancy, dat hierdoor een bloeiperiode meemaakte. In de 1e wereldoorlog had Nancy zwaar te lijden onder Duitse bombardementen. Pas na de 2e wereldoorlog eindigde de strijd om deze stad.
|
 |
|
|
Het Place Stanislas
|
|